دندانپزشکی دیجیتال چیست

فهرست مطالب

دندانپزشکی دیجیتال چیست

تاریخچه دندانپزشکی دیجیتالی

دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی یکی از قدیمی ترین حرفه های پزشکی شناخته شده است که قدمت آن به 7000 سال قبل از میلاد برمی گردد.

 با این حال، تقریباً 2000 سال بعد بود که تعریف دقیق تری از دندانپزشکی شکل گرفت که به طور همزمان مفهوم پوسیدگی دندان را به وجود آورد.

 در طول این مدت متون پوسیدگی دندان را در نتیجه “کرم های دندان” نشان می دادند که تا سال 1700 نادرست بودن آن ثابت نشد.

در سال 1723، Pierre Fauchard، جراح فرانسوی که به عنوان پدر دندانپزشکی مدرن شناخته می شود، کتابی به نام The Surgeon Dentist: a Traatise on Teeth منتشر کرد که شامل یک سیستم جامع برای مراقبت و درمان دندان ها بود. 

در اینجا، فوچارد اولین ایده‌های پرکردگی و پروتزهای دندانی مانند ایمپلنت ‌ها را مطرح کرد و اسیدهای موجود در قند را که قبل از پوسیدگی دندان وجود داشت، شناسایی کرد. 

با این حال پیشرفت دندانپزشکی ، تا سال 1840 که اولین کالج دندانپزشکی در ایالات متحده افتتاح شد، زیاد نبود. از این زمان، دندانپزشکی به روشی تکامل یافته است که هرگز در دهه 1700 قابل تصور نبود. 

از دندانپزشکی ترمیمی، از جمله کراون، بریج و پروتز، گرفته تا دندانپزشکی زیبایی، مانند روکش‌ها و اینویزیلاین، به نظر می‌رسد چیز زیادی باقی نمانده است که دندانپزشک نتواند برای ایجاد یک لبخند کامل انجام دهد.

 با این حال، فناوری مدرن درها را به روی شاخه جدیدی از دندانپزشکی به نام دندانپزشکی دیجیتال باز می کند. در حالی که دندانپزشکی دیجیتال در ابتدای راه است، راه را برای مفاهیمی هموار می کند که ممکن است تا 10 سال پیش غیرممکن به نظر می رسید.

دندانپزشکی دیجیتال چیست

دندانپزشکی دیجیتال به استفاده از فناوری‌ها یا دستگاه‌های دندان‌پزشکی اطلاق می‌شود که به جای استفاده از ابزارهای مکانیکی یا الکتریکی، اجزای دیجیتال یا کامپیوتری را برای انجام اقدامات دندان‌پزشکی در خود جای می‌دهند.

 استفاده از دندانپزشکی دیجیتال می تواند انجام روش های دندانپزشکی را کارآمدتر از استفاده از ابزارهای مکانیکی، هم برای اهداف ترمیمی و هم تشخیصی، کند. 

به عنوان راهی برای تسهیل درمان‌های دندانپزشکی و پیشنهاد راه‌های جدید برای برآورده کردن نیازهای روزافزون بیماران استفاده می‌شود.

به لطف پیشرفت های دندانپزشکی دیجیتال، ویزیت با متخصص دندانپزشکی شما سریع تر، ایمن تر، راحت تر و قابل اعتمادتر از همیشه می شود.

 اما دقیقاً دندانپزشکی دیجیتال چیست و چگونه چنین تأثیری بر سطح مراقبتی که دریافت می کنید دارد؟ اگر در مورد دندانپزشکی دیجیتال کنجکاو هستید، نحوه کمک کامپیوترها به بهبود لبخند شما را توضیح خواهیم داد.

فناوری های دندانپزشکی دیجیتال چیست

دندانپزشکی دیجیتال تقریباً تمام جنبه‌های مراقبت حرفه‌ای دهان را از لحظه بررسی تا قرار ملاقات، تا زمانی که متخصصان دندانپزشکی سلامت دهان و دندان شما را ارزیابی می‌کنند، تا تشخیص و درمان هر گونه شرایط یا بیماری که ممکن است داشته باشید، تغییر می‌دهد.

 بین قرار ملاقات ها با شما پیگیری می کند و با شما در تعامل است. برخی از ابزارهای دیجیتال دندانپزشکی که ممکن است در قرار ملاقات های خود با آنها برخورد کنید

دندانپزشکی دیجیتال چیست

دوربین های اسکنر داخل دهانی

دوربین‌های کوچک به سرعت جایگزین آینه‌های گرد کوچکی می‌شوند که متخصصان دندانپزشکی در طول تاریخ از آن برای بررسی داخل دهان استفاده می‌کردند. 

یکی از بزرگترین مزایای این دوربین ها بزرگنمایی است.

 هنگامی که آنها می توانند دندان شما را به اندازه سر شما بر روی یک صفحه صاف بسازند، بهتر می توانند هر گونه مشکل بالقوه بهداشت دهان و دندان شما را که باید به آن توجه شود شناسایی کنند.

مزیت دیگر این است که آنها می توانند آنچه را که می بینند با شما به اشتراک بگذارند و به شما این امکان را می دهد که بهداشت دهان و دندان خود را بهتر درک کرده و بهبود بخشید.

 همچنین می توان تصاویر را با تکنسین های لابراتوار دندانسازی به اشتراک گذاشت تا روکش ها و بریج ها را با سایه دندان های واقعی شما مطابقت دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر محصولات دنتال مطالعه بفرمایید

نقش رادیوگرافی دیجیتال در دندانپزشکی دیجیتال چیست

  • اشعه ایکس برای مدت طولانی در مطب های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گرفت، اما فرآیند سنتی اشعه ایکس نیاز به پردازش فیلم داشت، که زمان بر بود، هزینه بالایی داشت و پرینت ها باید در کابینت ها قرار می گرفتند و به صورت فیزیکی به مطب های دیگر تحویل داده می شدند.
  • رادیوگرافی دیجیتال سریعتر است. تصاویر بلافاصله برای دیدن روی صفحه کامپیوتر در دسترس هستند. فایل ها روی سرور یا در فضای ابری ذخیره می شوند و در صورت لزوم می توان تصاویر را با اتصال به اینترنت به راحتی با متخصصان به اشتراک گذاشت.
  • همچنین، با توجه به مقاله منتشر شده توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا درباره اشعه ایکس ، زمان قرار گرفتن در معرض اشعه با رادیولوژی دیجیتال کمتر از استفاده از اشعه ایکس است.

تاثیر اسکن سه بعدی و فناوری CAD / CAM در دندانپزشکی دیجیتالی چیست

زمانی نه چندان دور بود که متخصصان دندانپزشکی یک ماده چسبنده (مواد قالب گیری) را در محافظ دهان قرار می دادند و آن را در موقعیت مناسب در دهان قرار می دادند و از شما می خواستند تا سفت شود.

 آنها از این فرم برای ساختن قالب استفاده می‌کنند و آن را به لابراتوار می‌فرستند، جایی که یک تکنسین دندانسازی هر وسیله‌ای را که برای تعمیر، جایگزینی یا تراز کردن دندان‌های شما نیاز دارید ایجاد می‌کند. 

اما به دلیل اسکن داخل دهانی و فناوری CAD/CAM دیگر نیازی به قرار گرفتن مواد در دهان شما نیست. اسکنرها یک تصویر دیجیتال سه بعدی از دهان شما می سازند که تکنسین ها می توانند از آن برای طراحی پروتز (کراون، روکش، انله، اینله، بریج، ترمیم های ایمپلنت یا پروتز) استفاده کنند

فناوری کد کم را می توان یکی از کاملترین و مهمترین تکنولوژی های دندانپزشکی دیجیتال نامید که به کمک آن اکثر رستوریشن های دندانی با دقت و سرعت بالا ساخته می شود این فناوری شامل اسکنر سه بعدی داخل دهانی، اسکنر های سه بعدی رومیزی(اورال و دسکتاپ) ، نرم افزار های طراحی ، دستگاه های پرینتر سه بعدی و میلینگ دندانسازی می شود.

ساخت پروتز های ثابت و متحرک ، گاید های کاشت ایمپنت ، گاید های جراحی فک و صورت ، ساخت کاستومایز اباتمنتها و … از جمله کارهایی است که با ورود این تکنولوژی به عرصه دندانپزشکی به راحتی می توان انجام داد.

ابزار غربالگری سرطان در دندانپزشکی دیجیتال چیست

تصویربرداری فلورسانس می‌تواند به متخصصان دندانپزشکی کمک کند تا ناهنجاری‌ها و علائم سرطان را ببینند که ممکن است با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نباشند. 

هنگامی که بیماری ها با این ابزارها به موقع تشخیص داده می شوند، می توان آنها را در مراحل اولیه درمان کرد و به بیمار پیش آگهی بهتر و زمان بهبودی کوتاه تری داد. بررسی منتشر شده در مجله Oral Diseases تایید می کند که این ابزار جدید می تواند ضایعات و سایر اختلالات بالقوه بدخیم را تشخیص دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت کاتالوگ و همچنین سفارش خرید تماس حاصل فرمایید.

09120420327 – 04134245769

جراحی ایمپلنت با گاید جراحی(surgical guide)

این نوآوری نسبتا جدید هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است. 

با این حال، به متخصصان دندانپزشکی کمک می کند تا با استفاده از اسکن داخل دهانی،بررسی CBCT بیمار و استفاده از نرم افزارهای پیشرفته ای مانند Blue Sky و یا 3Shape، دقیق ترین و مؤثرترین راه برای قرار دادن ایمپلنت در ساختار استخوان فک خاص شما را شناسایی کنند و این نوآوری می تواند تضمین کند که افراد بهترین ایمپلنت دندان را دریافت می کنند.

مدیریت اطلاعات در دندانپزشکی دیجیتالی چیست

چندی پیش، سوابق دندانپزشکی همه به صورت کپی های فیزیکی در کمدهای بایگانی ذخیره می شدند. 

لیکن سیستم های دیجیتالی زمان‌بندی را بهبود بخشیده است، دسترسی دندانپزشک شما به سوابق را در زمانی که به آنها نیاز دارد، آسان‌تر کرده است، گردش کار را بهبود می‌بخشد و در صورت لزوم اشتراک‌گذاری اطلاعات بیمار را بین مطب‌ها ساده می‌کند.

فناوری دیجیتال در دندانپزشکی به سرعت در حال افزایش است و متخصصان سلامت دندان که از پیشرفت های علمی آزمایش شده و اثبات شده در زمینه خود استفاده می کنند ممکن است بتوانند بهترین شیوه های مراقبت و درمان را ارائه دهند. 

دندانپزشکی دیجیتال به طور مداوم راه‌هایی را در اختیار متخصصان دندان‌پزشکی قرار می‌دهد که از طریق آنها می‌توانند سریع‌تر، ایمن‌تر، راحت‌تر و مطمئن‌تر از همیشه به شما کمک کنند.

آینده دندانپزشکی دیجیتال چیست

این فناوری ها مزایای قابل توجهی را برای بیماران و دندانپزشکان ارائه می دهند. با این حال، هنوز پیشرفت های بیشتری در راه است. یکی از فناوری‌هایی که مردم می‌توانند در سال‌های آینده انتظار داشته باشند پرینت سه بعدی زیرکونیوم است. 

این فناوری به دندانپزشکان اجازه می دهد تا ساختارهایی مانند تاج و ایمپلنت ایجاد کرده و آنها را از یک فایل دیجیتال چاپ کنند. با ساخت بهبود یافته، نتایج دقیق و قابل پیش بینی خواهد بود. این فناوری پیامدهای زیادی برای رشته دندانپزشکی دارد.

 وقتی صحبت از دندانپزشکی دیجیتال می شود، مزیت کلی این است که هم دقیق تر و هم کارآمدتر است. کاهش خطاها و اجازه دادن به بیماران برای تصمیم گیری آگاهانه یک مزیت بزرگ است. 

برای هر کسی که می خواهد سلامت دهان و دندان خود را حفظ یا بهبود بخشد، مراجعه به دندانپزشکی که سیستم دیجیتالی را ارائه می دهد تفاوت ایجاد می کند. اینها تنها چند مزیت و آینده مورد انتظار دندانپزشکی هستند.

مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *