کد کم دندانپزشکی چه کاربردها و چه مزایایی دارد

فهرست مطالب

کد کم دندانپزشکی

کد کم دندانپزشکی شریک ضروری دندانپزشکان مدرن است. کد کم چگونه در دندانپزشکی کار می کند؟  این فناوری چه دستاوردی  می تواند به دندانپزشکی بیاورد؟

کد کم دندانپزشکی چیست ؟

کد کم دندانپزشکی شاخه ای از دندانپزشکی است که از فناوری CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) استفاده می کند. که به بهبود طراحی و ساخت ترمیم های دندان کمک می کند.

در ابتدا، اولین صنایعی که فناوری کد کم را پذیرفتند، صنایع هوافضا و خودروسازی بودند.

عمدتاً برای تولید استاندارد و قابل تکرار. امروزه، فناوری دیجیتال به سرعت زندگی مردم را در بسیاری از زمینه ها، از صنعت گرفته تا زندگی اجتماعی، از سرگرمی تا مراقبت های بهداشتی تحت تاثیر قرار داده است.

در مورد دندانپزشکی هم همینطور. فناوری CAD/CAM در 20 سال گذشته در دندانپزشکی استفاده شده است و به رشد و توسعه حرفه دندانپزشکی کمک کرده است.

کد کم چگونه در دندانپزشکی به کار می آید؟

عملکرد کد کم دندانپزشکی ثبت داده های بالینی، به دست آوردن مدل های مجازی و ساخت آنها در ترمیم نهایی دندان است.

یک گردش کار دیجیتال CAD/CAM معمولی در دندانپزشکی:

  • از طریق یک اسکنر نوری یک تصویر سه بعدی از دندان یا دندان بگیرید. سپس اطلاعات را به کامپیوتر منتقل کنید.
  • تکنسین از این تصاویر سه بعدی و نرم افزار CAD برای ایجاد یک ترمیم دندان یا شیء دیگر بر اساس داده های اسکن استفاده می کند.
  • طرح دیجیتال را به یک چاپگر سه بعدی، ماشین فرز یا آسیاب برای ساخت تاج، پل، آنله یا هر چیز دیگری منتقل کنید.
  • پس از سفارشی سازی ترمیم با لکه و مینا، تکنسین ترمیم را برای اعمال به دندانپزشک ارسال می کند.
کد کم دندانپزشکی

مقایسه دندانپزشکی دیجیتالی با دندانپزشکی سنتی ؟

1.زمان

در حالی که روش‌های سنتی ساخت روکش‌ها به روش‌های موقتی نیاز دارند، آزمایشگاه‌ها تاج‌های دائمی را تولید می‌کنند. معمولا یک تا چند هفته طول می کشد. با این حال، ترمیم کد کم را می توان در کمتر از یک ساعت به طور کامل تکمیل کرد.

2.روند

ترمیم های CAD/CAM نسبت به ترمیم های سنتی نیاز به آماده سازی کمتری دارند. از آنجایی که فرآیند باندینگ بر روی مینای دندان موثرتر از عاج زیرین است، توجه می شود که لایه مینا جدا نشود.

3.رنگ

ترمیم های دندانی CAD/CAM بیشتر با رنگ دندان ترمیم شده مطابقت دارند. زیرا آنها از بلوک های رزین سرامیکی یا کامپوزیت آسیاب می شوند.

مزایای اسکنر لابراوتواری در کد کم دندانپزشکی

استفاده از اسکنرهای سه بعدی یکی از جنبه های حیاتی دندانپزشکی دیجیتال است.

اسکنر لابراتواری دندانپزشکی دستگاهی است که قالب های سنتی یا مدل های گچ را با استفاده از فناوری غیر مستقیم CAD/CAM دیجیتالی می کند.

در طول فرآیند هیچ تماس مستقیمی با بیمار وجود ندارد. در نتیجه، اسکنر لابراتواری دندانپزشکی در دندانپزشکی بیشتر از کلینیک دندانسازی رایج است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت کاتالوگ و همچنین سفارش خرید تماس حاصل فرمایید.

09120420327 – 04134245769

صرفه جویی در زمان

یکی از محسوس ترین مزایای آن سرعت است. نیازی به تکیه بر خدمات پست الکترونیکی فیزیکی نیست زیرا اسکنرهای سه بعدی Dental Lab می‌توانند جمع‌آوری داده‌ها را در عرض یک دقیقه به پایان برسانند.

گاهی اوقات حتی کمتر. اسکنر لابراتواری LS100 سریعترین اسکنر تمام رنگی در جهان است، شما می توانید یک اسکن تمام رنگی قوس را در 10 ثانیه دریافت کنید.

کاهش هزینه

مزیت دیگر صرفه جویی در هزینه است. اگرچه اسکنر دنتال دندانپزشکی گران است، اما بازگشت سرمایه بالایی دارد، به خصوص در آزمایشگاه های شلوغ. حجم کار دستی را کاهش می دهد و به تکنسین اجازه می دهد تا موارد بیشتری را رسیدگی کند.

دقت بیشتر

اسکنرهای آزمایشگاه دندانپزشکی نیز دقت بالایی را تضمین می کنند. روش های سنتی ممکن است به گچ گیری های زیادی نیاز داشته باشند. 

در عین حال، مواد ممکن است با هر تکرار منقبض، متورم یا تغییر شکل دهند. در مقایسه، یک اسکنر دندانپزشکی رومیزی می تواند اندازه گیری های پایدارتری را ارائه دهد.

سازگار با محیط زیست

با استفاده از یک اسکنر دنتال دندان، مقدار مواد مورد استفاده در تکنیک های مرسوم را کاهش می دهد و ضایعات را به حداقل می رساند.

در نتیجه، مزایای زیست محیطی قابل توجهی را ارائه می دهد که نمی توان نادیده گرفت.

 تکنولوژی CAD/CAM به سرعت در صنعت دندانپزشکی محبوب می شود. زیرا نه تنها دقت بهبود یافته در توانبخشی نهایی را نوید می دهد، بلکه بازده زمانی و راحتی بهتر را نیز نوید می دهد.

این یک تکنیک پیشرفته است. شما می توانید از آن در دندانپزشکی زیبایی مانند اینله، روکش، دندان مصنوعی، روکش و ایمپلنت دندان استفاده کنید.

منبع : BLZ-DENTAL

مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایشگاه