آشنایی با پرینتر سه بعدی لابراتواری

فهرست مطالب

آشنایی با پرینتر سه بعدی لابراتواری

از منظر مکانیکی، پرینتر سه بعدی لابراتواری اغلب دستگاه های رباتیک بسیار ساده ای هستند.

این دستگاه بدون نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) که اجازه می دهد اشیاء و در واقع کل مجموعه ها در یک محیط مجازی طراحی شوند.

نرم افزار CAD در محیط های طراحی صنعتی، مهندسی و تولید رایج است و در آزمایشگاه دندانپزشکی نیز رایج است.

حتی در حال تبدیل شدن به یکی از ویژگی های بسیاری از جراحی های دندانپزشکی است .

پیشرفت‌ها در فناوری رایانه و برنامه‌های نرم‌افزاری تا حد زیادی بخشی از تغییرات تکنولوژیکی است که پرینتر سه بعدی لابراتواری را به جایی که امروزه می‌رساند، رسانده است.

برای اینکه پرینتر سه بعدی لابراتواری ارزش داشته باشد، باید بتوانیم اشیایی برای پرینت ایجاد کنیم.

نرم افزار CAD به ما این امکان را می دهد که اشیاء را از ابتدا ایجاد کنیم، اما در دندانپزشکی و جراحی نیز دسترسی آماده به داده های حجمی در قالب داده های توموگرافی کامپیوتری (CT)، داده های توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی (CBCT) و داده های داخل دهانی یا آزمایشگاهی داریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر
اسکنر سه بعدی دنتال چیست؟
مطالعه بفرمایید

داده های اسکن سطح نوری پیشرفت‌های اخیر در CBCT و فناوری اسکن نوری، به‌ویژه، انقلابی ایجاد کرده‌اند، و عمیقاً بسیاری از جنبه‌های دندانپزشکی ترمیمی و ایمپلنت را تغییر داده‌اند.

این ابزارهای تکنولوژیک قدرتمند در اختیار گروهی از افراد – دندانپزشکان و تکنسین‌های دندانپزشکی – هستند که اغلب دارای مهارت‌های چندگانه هستند و دارای سطح وسیعی از خلاقیت و درک فناوری هستند.

از جمله مهارت‌های مهندسی و مواد که فراتر از بسیاری از افراد دیگر است که کار می‌کنند. در زمینه های فردی تلاش

دندانپزشکی ارتباط طولانی با تولید کاهشی دارد – که معمولاً به عنوان “فرزکاری” توصیف می شود.

تولید تفریقی حذف مواد برای تشکیل یک شی است. CAD CAM برای فرزکاری روکش‌های روکش و چارچوب‌های بریج اکنون مترادف با فناوری مدرن دندان‌پزشکی است.

دندان‌پزشکی مدرن با مواد طراحی‌شده برای کار با CAD CAM و جایگزینی برای آلیاژهای سنتی‌تر ریخته‌گری فلزات گرانبها آشنا است.

به افزایش تصاعدی قیمت در سال های اخیر. این استفاده از فناوری استفاده از موادی را که در غیر این صورت کار کردن با آنها دشوار است، تسهیل می‌کند و تکنیک‌های تولید قدیمی را حذف می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت کاتالوگ و همچنین سفارش خرید تماس حاصل فرمایید.

09120420327 – 04134245769

البته هر بار که یک دندانپزشک برای انجام ترمیم یا بازسازی عمل می کند، این روش برای آن بیمار، آن فک، آن دندان یا آن ایمپلنت منحصر به فرد است.

بازسازی یا ترمیم همچنین دارای پیچیدگی ذاتی خواهد بود که نیازمند بازتولید هندسه پیچیده با سطح دقت بالایی است.

از یک بلوک دست نخورده، و دقت توسط پیچیدگی جسم، اندازه ابزار، و خواص مواد محدود می شود.

با این حال، پرینت سه بعدی برای ساخت دقیق یکباره ساختارهای پیچیده در مواد مختلف با خواصی که در دندانپزشکی و جراحی بسیار مطلوب است، به کار می‌رود.

کاربردهای پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی و جراحی دهان و فک و صورت

یکی از اولین کاربردهای پرینتر سه بعدی لابراتواری در جراحی، مدل سازی پزشکی، ممکن است به عنوان تولید یک “مدل مطالعاتی” آناتومیک در نظر گرفته شود.

این موضوع با فناوری مهم دیگری که اخیراً به جریان اصلی در دندانپزشکی تبدیل شده است، بیش از پیش در دسترس قرار گرفته است.

سال ها؛ CBCT به طور گسترده ای در دندانپزشکی در دسترس است و تشخیص و درمان را در دندانپزشکی ایمپلنت تغییر داده است.

به این معنی که می‌توان داده‌های «تصویر» حجمی را قبل از عمل جراحی به پرینتر سه بعدی ارائه کرد و کپی‌های دقیقی از فک‌های بیمار ساخت.

این امر به آناتومی، به ویژه آناتومی پیچیده، غیر معمول یا ناآشنا اجازه می دهد تا به دقت بررسی شود و یک رویکرد جراحی قبل از جراحی برنامه ریزی یا تمرین شود.

آشنایی با پرینتر سه بعدی لابراتواری

این منجر به توسعه روش ها و رویکردهای جدید برای جراحی شده است و همراه با تولید راهنماهای حفاری یا برش با استفاده از فناوری پرینتر سه بعدی لابراتواری یا فناوری آزمایشگاهی معمولی، می تواند منجر به جراحی سریع، کمتر تهاجمی و قابل پیش بینی تر شود.

تصویربرداری و مدل‌سازی سه‌بعدی و فناوری‌های CAD به شدت بر تمام جنبه‌های دندانپزشکی تأثیر می‌گذارند.

پرینتر سه بعدی لابراتواری این امکان را فراهم می کند که به طور دقیق اشکال هندسی یکباره و پیچیده را از این داده های دیجیتالی در مواد مختلف، به صورت محلی یا در مراکز صنعتی بسازید.

حتی در حال حاضر، تقریباً هر چیزی که برای بیماران خود می‌سازیم، می‌تواند توسط یک پرینتر سه بعدی لابراتواری ساخته شود، اما هیچ فناوری واحدی برای تمام نیازهای بیمار ما کافی نیست.

این فناوری در حال حاضر به طور گسترده در ارتودنسی استفاده می شود، جایی که پرینت با وضوح بالا در رزین در حال حاضر یک پیشنهاد کاملاً عملی است، و فناوری مشابه برای پرینت مدل های دندانپزشکی ترمیمی و الگوهای فرآیند موم از دست رفته استفاده می شود که با افزایش روزافزون اهمیت بیشتری پیدا می کند.

سیستم های اسکنر داخل دهانی در جراحی فک و صورت و ایمپلنت، استفاده از مدل‌های آناتومیک ساخته شده با تعداد زیادی تکنیک پرینت سه بعدی برای کمک به برنامه‌ریزی درمان‌های پیچیده، امری عادی و پیش‌نیاز شده است.

به طور گسترده ای پذیرفته شده است که جراحی ممکن است با استفاده از راهنماهای جراحی پرینت شده در رزین (معمولا) یا نایلون قابل اتوکلاو کمتر تهاجمی و قابل پیش بینی تر باشد.

برای بسیاری، هیجان واقعی در تولید مستقیم ترمیم های مبتنی بر فلز برای ایمپلنت ها و دندان ها خواهد بود، اما این هنوز در آزمایشگاه دندانپزشکی در بریتانیا به روال تبدیل نشده است.

اگرچه پرینتر سه بعدی لابراتواری مقرون به صرفه تر می شوند، هزینه اجرا، مواد، نگهداری و نیاز به اپراتورهای ماهر نیز باید به دقت در نظر گرفته شود، همچنین نیاز به پس پردازش و رعایت پروتکل های بهداشتی و ایمنی سختگیرانه است.

با وجود این نگرانی ها، واضح است که پرینتر سه بعدی لابراتواری نقش مهمی را در دندانپزشکی ایفا خواهد کرد.

تطابق فن‌آوری‌های اسکن، تجسم، CAD، فرز و پرینت سه‌بعدی، همراه با کنجکاوی ذاتی و خلاقیت حرفه‌ای، این زمان را به زمان فوق‌العاده هیجان‌انگیزی برای حضور در دندانپزشکی تبدیل می‌کند.

منبع : MDPI

مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایشگاه