مشخصات و انواع پرینتر سه بعدی رزینی

فهرست مطالب

مشخصات و انواع پرینتر سه بعدی رزینی

پرینتر سه بعدی رزینی نوعی تولید افزودنی است که از تکنیک های فتوشیمیایی برای پرینت سه بعدی اشیا استفاده می کند.

به طور خاص، نور ماوراء بنفش متمرکز به رزین هدایت می‌شود تا مولکول‌های رزین را به هم پیوند دهد و در نهایت قطعه مورد نظر را لایه به لایه تشکیل می‌دهد.

پرینترهای سه بعدی رزینی مدتی است که محبوبیت زیادی پیدا کرده اند، عمدتاً به دلیل استفاده آسان از آنها و همچنین کاهش قابل توجه قیمت.

این موضوع باعث شده است که بسیاری از مردم تعجب کنند که پرینترهای سه بعدی رزینی دقیقا چیست و چگونه کار می کند.

 به همین دلیل است که تصمیم گرفتم مقاله ای در این مورد بنویسم و اطلاعاتی را در مورد چگونگی فرآیند، انتظارات و چند پرینتر سه بعدی رزینی عالی که می توانید برای خود تهیه و استفاده کنید معرفی کنم.

پرینتر سه بعدی رزینی چیست؟

پرینتر سه بعدی رزینی دستگاهی است که ظرفی از رزین مایع حساس به نور را نگه می دارد و آن را لایه به لایه در معرض پرتوهای نور UV LED قرار می دهد تا رزین را به یک مدل سه بعدی پلاستیکی سخت تبدیل کند.

 این فناوری SLA یا Stereolithography نامیده می شود و می تواند پرینت های سه بعدی با جزئیات بسیار ظریف در ارتفاع لایه 0.01 میلی متری ارائه دهد. هنگام انتخاب پرینترسه بعدی شما عمدتاً دو گزینه اصلی دارید،

 اول پرینتر سه بعدی رشته ای است که به طور گسترده به عنوان پرینتر سه بعدی FDM یا FFF شناخته می شود و دومی پرینترهای سه بعدی رزینی است که به عنوان پرینتر سه بعدی SLA،DLP یا MSLA نیز شناخته می شود.

اگر به مدل های چاپ شده با این دو فناوری مختلف نگاه کنید، احتمالاً تفاوت زیادی در کیفیت مشاهده خواهید کرد. 

پرینترهای سه بعدی رزینی قابلیت چاپ مدل های سه بعدی را دارند که سطوح فوق العاده صاف با جزئیات ریز خواهند داشت اما پرینترهای سه بعدی FDM به دلیل دقت موقعیت یابی، اندازه نازل و ضخامت لایه زیاد، ممکن است نتوانند مدل هایی با چنین کیفیت بالایی را چاپ کنند.

یک پرینتر سه بعدی FDM با کیفیت عالی معمولاً می تواند با حداقل ارتفاع لایه 0.05-0.1 میلی متر (50-100 میکرون) قطعه مورد نظر را بسازد در حالی که یک پرینتر رزینی می تواند با حداقل 0.01-0.25 میلی متر( 10 تا 25 میکرون) همان قطعه را با جزئیات و صافی بسیار بهتری پرینت کند.

همچنین به طور کلی پرینتر های FDM به زمان طولانی‌تری برای پرینت نیاز دارند، اما تفاوت کلیدی دیگر این است که چگونه پرینترهای سه بعدی رزینی می‌توانند یک لایه کامل را در یک زمان کیور کنند، نه اینکه نیازی به ترسیم مدل مانند پرینترهای FDM داشته باشند. 

در مدلی که با پرینترهای سه بعدی رزینی ساخته می‌شود، لایه‌ها بهتر با یکدیگر ترکیب می‌شود و به همین علت کیفیت و صافی سطح و جزئیات خروجی بسیار دقیق تر است.

گفته می شود قطعات پرینتر های سه بعدی رزینی معمولا شکننده‌تر از قطعات تولید شده با پرینتر‌های سه‌بعدی فیلامنتی هستند، اما اکنون رزین‌های بسیار قوی و انعطاف‌پذیری وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. 

یک پرینتر سه بعدی رزینی دارای اجزای متحرک کمتری نسبت به پرینتر سه بعدی فیلامنتی است که به این معنی است که شما نیازی به نگرانی در مورد تعمیر و نگهداری پرهزینه ندارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر پارامترهای انتخاب پرینترهای سه بعدی دندانپزشکی مطالعه بفرمایید

اجزای اصلی پرینتر سه بعدی رزینی

مخزن رزین-فیلم FEP – پلیت ساخت – صفحه نمایش UV LCD – درب اکریلیک UV برای حفظ و مسدود کردن نور – ریل های خطی برای حرکت محور Z – صفحه نمایش – صفحه نمایش لمسی – درایو USB و USB – پیچ برای محکم کردن صفحه ساخت و مخزن رزین.

صفحه نمایش های LCD بسته به نوع پرینتر سه بعدی شما می توانند نسبتاً گران باشند، هرچه بزرگتر باشند گرانتر هستند.

 در حال حاضر طول عمر این صفحه نمایش ها بهتر شده اند و سازندگان این دستگاهها پرینترهای سه بعدی رزینی ساخته اند که سیستم های خنک کننده بهبود یافته ای داشته باشند که به روشن شدن چراغ های LED برای مدت طولانی تری کمک می کند.

در خصوص مواد مصرفی، فیلم FEP رزین تانک اصلی ترین قسمت مصرفی است، اگرچه می توانید چندین پرینت سه بعدی را بدون تعویض آن انجام دهید، البته تا زمانی که اقدامات احتیاطی درست را انجام دهید. 

در روزهای اولیه، احتمالاً به فیلم FEP خود آسیب می‌رسانید زیرا مستعد سوراخ شدن است – عمدتاً به دلیل تمیز نشدن باقی مانده‌ها از پرینت سه بعدی قبلی. یکی دیگر از مواد مصرفی، صفحه LCD در پرینتر سه بعدی رزینی است. 

با صفحه نمایش های مونو کروم مدرن تر، این صفحه نمایش ها می توانند بیش از 2000 ساعت پرینت سه بعدی را دوام بیاورند.

چند نوع پرینتر سه بعدی رزینی وجود دارد و چگونه کار می کنند؟

پرینت سه بعدی رزینی فناوری است که در آن رزین مایع به جای تزریق از طریق نازل در یک ظرف ذخیره می شود.

 انواع اصلی پرینت سه بعدی رزین شامل استریولیتوگرافی (SLA)، پردازش نور دیجیتال(DLP) ، و نمایشگر کریستال مایع (LCD) یا استریولیتوگرافی ماسک شده (MSLA) است.

مشخصات و انواع پرینتر سه بعدی رزینی

پرینتر سه بعدی رزینی SLA

SLA مخفف Stereolithography است و پرینترهای سه بعدی رزینی SLA با کمک یک نور لیزر UV که بر روی سطح در یک ظرف فوتوپلیمر اعمال می شود کار می کند که عمدتاً به عنوان رزین تانک شناخته می شود. نور در الگوی خاصی اعمال می شود تا شکل دلخواه شکل بگیرد.پرینترهای سه بعدی SLA شامل اجزای مختلفی مانند پلیت ساخت، مخزن رزین، منبع نور، آسانسور و یک جفت گالوانومتر هستند.

هدف اصلی آسانسور افزایش یا کاهش ارتفاع ساخت (بالا و پایین رفتن محور Z) است تا بتوان در طول فرآیند چاپ لایه ها را تشکیل داد. گالوانومترها جفت آینه های متحرکی هستند که برای تراز کردن پرتو لیزر استفاده می شوند.

از آنجایی که محفظه رزین حاوی رزین کیور نشده است، با تابش اشعه ماوراء بنفش لایه ها سخت می شود و شروع به تشکیل یک مدل سه بعدی می کند.

 پرینترهای سه بعدی رزینی به چاپ یک لایه پس از دیگری ادامه می دهند و این روند تا زمانی که یک مدل کاملاً سه بعدی از یک شیء تکمیل شود، تکرار می شود.

پرینتر سه بعدی رزینی DLP

DLP یک فناوری است که تقریباً مانند SLA است، اما به جای استفاده از لیزر، از یک پروژکتور دیجیتالی به عنوان منبع نور استفاده می کند.

زمان استفاده از فناوری SLA می توانید هر بار فقط یک نقطه را چاپ کنید ولی در پرینترهای سه بعدی رزینی DLP، پرینت یک لایه کامل در یک زمان واحد انجام می شود. به همین دلیل است که پرینتر سه بعدی رزینی DLP در مقایسه با SLA بسیار سریعتر است.

 آنها همچنین بسیار قابل اعتمادتر هستند زیرا سیستم پیچیده و قطعات متحرک ندارند

.در پرینتر های سه بعدی رزینی DLP از DMDها برای پخش نور استفاده می شود که دستگاهی است که برای کنترل محل دقیق اعمال نور در پرینترهای سه بعدی رزین استفاده می شود. 

یک DMD متشکل از ریز آینه‌هایی از صدها تا میلیون‌ها عدد است که به آن اجازه می‌دهد نور را در نقاط مختلف پخش کند و الگوهای لایه‌ای را به روشی بسیار بهتر چاپ کند در حالی که کل لایه را به یکباره ادغام می‌کند.

 تصویر یک لایه در درجه اول از پیکسل ها تشکیل شده است، یک صفحه نمایش دیجیتال نقطه شروع پرینت هر لایه ای است که توسط پرینتر سه بعدی DLP تشکیل می شود. در پرینت سه بعدی، نقاط به صورت منشورهایی هستند که شما میتوانید در هر سه زاویه آن را بینید. 

هنگامی که یک لایه به طور کامل چاپ شد، پلیت ساخت در ارتفاع مشخصی ( معمولا 50 میکرون) بلند می شود تا لایه بعدی مدل قابل چاپ باشد.

 مزیت اصلی استفاده از پرینتر سه بعدی رزینی DLP این است که چاپ های بسیار روان تر و سریع تر را به ارمغان می آورد. نکته ای که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که افزایش سایز پلیت ساخت و اندازه محل تابش نور، به طور قابل توجهی کیفیت پردازش را کاهش می دهد.

مشخصات و انواع پرینتر سه بعدی رزینی

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت کاتالوگ و همچنین سفارش خرید تماس حاصل فرمایید.

09120420327 – 04134245769

پرینتر سه بعدی رزینی MSLA/LCD

DLP و SLA را می توان از یکدیگر متمایز کرد، اما ممکن است هنگام پیدا کردن تفاوت بین DLP و MSLA یا LCD (نمایشگر کریستال مایع) گیج شوید.

 همانطور که می دانیم چاپ سه بعدی DLP برای انتقال نور از پروژکتور به یک دستگاه میکروآینه اضافی نیاز دارد اما در حین چاپ با پرینترهای سه بعدی LCD نیازی به چنین دستگاهی نیست.

 پرتوهای UV یا نور مستقیماً از LED هایی می آیند که از طریق صفحه LCD عبور کرده و روی رزین محبوس بین پلیت ساخت و کف رزین تانک تابیده می شودو در واقع صفحه نمایش LCD به عنوان یک ماسک کار می کند و فقط به تصویر یک لایه اجازه عبور نور می دهد، فناوری LCD به طور گسترده ای به عنوان MSLA (SLA نقاب دار) نیز شناخته می شود.

 از زمان اختراع این فناوری MSLA/LCD، پرینت سه بعدی رزین برای افراد عادی محبوب تر و قابل دسترس تر شده است. این به این دلیل است که قطعات جداگانه یا اضافی برای چاپ سه بعدی LCD نسبتاً ارزان هستند.

 این واقعیت را در نظر داشته باشید که طول عمر پرینتر سه بعدی LCD کمی کوتاهتر از DLP است و اغلب به تعمیر و نگهداری بیشتری نیز نیاز دارد. حتی با وجود این اشکال، چاپ سه بعدی LCD/MSLA بسیار محبوب است زیرا مزایای سطوح صاف تر و چاپ نسبتاً سریع را ارائه می دهد. 

ضمنا هزینه تعمیر و نگهداشت آن نیز کمتر است. اعوجاج پیکسلی نیز یک عامل مهم در پرینتر سه بعدی رزینی است که در پرینترهای LCD بسیار کمتر از پرینترهای سه بعدی رزینی DLP است.

مشخصات و انواع پرینتر سه بعدی رزینی
مشخصات و انواع پرینتر سه بعدی رزینی

معرفی یک پرینتر سه بعدی رزینی LCD مناسب برای استفاده در کشور ایران

اگر به دنبال پرینترهای سه بعدی رزینی کم‌هزینه‌ای هستید که خروجی با کیفیت خوب ارائه دهد، پرینتر سه بعدی دیجی دنت کوئیک می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد که شامل ویژگی‌های شگفت‌انگیز و مشخصات قدرتمندی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا پرینتهای با کیفیت بالا را با سهولت و راحتی و با سرعتی قابل قبول و با تیراژ مناسب چاپ کنند.

این پرینتر سه بعدی در رنج قیمت متوسط است و با توجه به اینکه ساخت ایران بوده و به تناسب قطعات موجود در بازار ایران ساخته و بومی سازی شده است خدمات پس از فروش بهتری ارائه می شود و شرکت نیز بطور کامل پاسخگوی خریداران عزیز می باشد. از عمده مزایای این پرینتر سه بعدی:

  • دقت بالا
  • حفاظت عالی
  • حجم ساخت 130 × 80 × 180 میلی متر
  • تجربه پرینت سه بعدی راحت و بدون مشکل
  • رابط کاربری جدید 7 اینچی
  • وزن سبک
  • پرینت با کیفیت ثابت
  • 12 ماه گارانتی تعویض

مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایشگاه