مقایسه دقت بین فناوری پرینتر DLP و LCD برای پرینتر دندانپزشکی

فهرست مطالب

مقایسه دقت بین فناوری پرینتر DLP و LCD برای پرینتر دندانپزشکی

هدف از این مطالعه ارزیابی دقت پرینتر سه بعدی نمایشگر کریستال مایع (LCD) در مقایسه با پرینتر سه بعدی پردازش نور مستقیم (DLP) برای پرینت مدل دندانی است. 

روش کار: در این مطالعه از دو پرینتر متفاوت از نظر فناوری پرینت سه بعدی استفاده شد. یکی پرینتر سه بعدی DLP و دیگری پرینتر سه بعدی ال سی دی بود. 

دقت پرینترها از نظر صحت و دقت ارزیابی شد. برای این مطالعه از ده فایل مرجع STL استفاده شد.

 برای صحت، هر فایل STL یک بار با هر پرینتر سه بعدی پرینت شد. برای دقت، یک فایل STL که به طور تصادفی انتخاب شده بود، 10 بار با هر پرینتر سه بعدی پرینت شد. 

سپس مدل ها با یک اسکنر سه بعدی  مدل اسکن شدند و از نرم افزار مهندسی معکوس برای مقایسه STL استفاده شد

از نظر صحت، مقایسه بین پرینتر سه بعدی LCD و پرینتر سه بعدی DLP با مقدار p = 0.004 از نظر آماری معنی دار بود. برای دقت، مقایسه بین پرینتر سه بعدی LCD و پرینتر سه بعدی DLP از نظر آماری معنی دار بود، با مقدار p = 0.011.

برای کسب اطلاعات بیشتر محصولات پرینترهای سه بعدی دنتال مطالعه بفرمایید

مقایسه پرینت پرینتر دندانپزشکی

فناوری پرینت سه بعدی یک حوزه تحقیقاتی مورد علاقه از جنبه های مختلف در دندانپزشکی و به طور خاص ارتودنسی بوده است. 

در ابتدا از فناوری پرینتر سه بعدی دندانسازی در ارتودنسی برای ساخت قالب های دندانی استفاده می شد. آن گچ های دندانی برای اهداف تشخیصی و درمانی استفاده شد. 

اولین کاربرد از نظر درمان در ساخت تراز کننده شفاف و بعداً ساخت وسایل مختلف سفارشی یا برای ساخت آسپیراتورهای آئروسل قابل استریل شدن بود. 

تکامل اسکنرها و ایجاد اسکنرهای داخل دهانی به پزشکان این امکان را داد که بدون ایجاد ناراحتی برای بیماران، برداشت کنند.

 این دو فناوری این توانایی را به پزشکان دادند که یک گردش کار دیجیتالی کامل در تمرینات روزمره داشته باشند .

مقایسه دقت بین فناوری پرینتر DLP و LCD برای پرینتر دندانپزشکی

اولین معرفی فناوری پرینتر سه بعدی دندانسازی در سال 1986 توسط چارلز هال صورت گرفت.

 چارلز هال اولین نوع فناوری پرینتر سه بعدی دندانپزشکی استریولیتوگرافی (SLA) را معرفی کرد.

 چهار سال بعد، فناوری پرینتر سه بعدی دندان مدلسازی رسوب ذوب شده (FDM) توسط اسکات کرامپ معرفی شد. در حال حاضر انواع مختلفی از فناوری های پرینتر سه بعدی دنتال وجود دارد.

 متداول ترین فناوری های سه بعدی مورد استفاده در دندانپزشکی عبارتند از SLA، پردازش نور مستقیم (DLP) و نمایشگر کریستال مایع (LCD). همه این فناوری ها بر اساس تکنیک پلیمریزاسیون vat هستند.

 این پرینترها از رزین فوتوپلیمر مایع استفاده می‌کنند و آن را با استفاده از منبع نور پخت می‌کنند .

ثابت شده است که فناوری DLP نتایج بسیار دقیقی ارائه می دهد، به همین دلیل است که به طور گسترده در دندانپزشکی و به طور خاص در ارتودنسی استفاده می شود.

 یکی دیگر از مزایای فناوری DLP این است که می تواند مدل های پرینتر سه بعدی دندانسازی را در زمان بسیار کوتاه تری نسبت به پرینترهای سه بعدی SLA ارائه دهد.

فناوری DLP بر اساس یک پروژکتور نور دیجیتال است که منبع نور برای پلیمریزاسیون عکس رزین است. 

این پروژکتور تصویری از یک لایه را به یکباره فلش می کند و این باعث می شود روند بسیار سریعتر شود زیرا تمام نقاط یک لایه به طور همزمان درمان می شوند.

 یک پرینتر DLP با یک صفحه نمایش LED که از یک دستگاه میکروآینه دیجیتال (DMD) تشکیل شده است مشخص می شود. 

این میکروآینه‌های کوچک قادرند نور را متمرکز کرده و ساختار لایه‌ای را در کف مخزن رزین تشکیل دهند. در پایان فرآیند پرینت مانند SLA، مدل نیاز به شستشو و پس از پخت دارد .

مقایسه دقت بین فناوری پرینتر DLP و LCD برای پرینتر دندانپزشکی

فناوری پرینت LCD بسیار محبوب شده است زیرا نسبت به سایر پرینترهای سه بعدی پلیمریزاسیون vat مقرون به صرفه تر است. 

آنها مقرون به صرفه تر هستند زیرا قطعات یک پرینتر سه بعدی LCD و به طور خاص منبع نور هزینه کمتری نسبت به سایر پرینترهای سه بعدی دارند.

نمایشگر کریستال مایع به عنوان منبع نور برای این پرینترها استفاده می شود. این نمایشگر کریستال مایع از پنل های LCD تشکیل شده است که به نور اجازه می دهد تا به صورت موازی بتابد و به قسمت ساخت وارد شود. در این فناوری پرینتر سه بعدی دنتال، نیازی به گسترش نور از طریق لنزها یا وسایل دیگر نیست. 

مقایسه LCD و SLA در پرینتر دندانپزشکی

دقت هر دستگاه پزشکی و به طور خاص هر پرینتر سه بعدی دندان باید قبل از هر کاربرد بالینی مورد ارزیابی قرار گیرد.

با توجه به ادبیات، بهترین راه برای ارزیابی دقت پرینتر سه بعدی دندانسازی، مطالعه دقت و صحت نتایج آن است.

دقت بخشی از دقت است که ارزیابی نتایج را در مقایسه با یکدیگر که از یک فایل سه‌بعدی یکسان حاصل می‌شود، مطالعه می‌کند.

به عبارت دیگر، دقت بالاتر به این معنی است که دستگاه می تواند پرینت های تکرارپذیرتر و ثابت تری ارائه دهد. درستی بخشی از دقت است که انحراف هر نتیجه را در مقایسه با ابعاد واقعی شی اندازه گیری می کند.

به طور خاص، صحت بالا به این معنی است که ماشین می تواند نتایجی نزدیک یا برابر با ابعاد واقعی شی سه بعدی دیجیتال ارائه دهد

مقایسه دقت بین فناوری پرینتر DLP و LCD برای پرینتر دندانپزشکی

هدف از این مطالعه ارزیابی دقت و صحت پرینتر سه بعدی دندانسازی نمایشگر کریستال مایع (LCD) در مقایسه با پرینتر سه بعدی دندانسازی پردازش نور مستقیم (DLP) برای پرینت مدل دندانی است.

با توجه به ادبیات حاضر، مطالعات زیادی وجود دارد که دقت فناوری پرینتر سه بعدی دندانسازی DLP را بررسی کرده است، در حالی که مطالعات زیادی وجود ندارد که دقت فناوری پرینتر سه بعدی دندانسازی LCD را ارزیابی کند.

تاکنون مطالعه‌ای انجام نشده است که فناوری پرینتر سه بعدی دندانپزشکی DLP و LCD را با هم مقایسه کند.

در سال 2014، هازولد و همکاران. دقت فناوری پرینتر سه بعدی دندانپزشکی DLP را با فناوری پرینتر سه بعدی PolyJet Photopolymer مقایسه کرد.

نتایج آنها نشان داد که پرینتر با فناوری پرینتر سه بعدی دندانسازی PolyJet Photopolymer دقیق تر از پرینتر سه بعدی دندانسازی DLP است.

در سال 2018، کیم و همکاران. فناوری پرینتر سه بعدی دندانپزشکی SLA، فناوری پرینتر سه بعدی دندانپزشکی DLP، فناوری پرینتر سه بعدی دندانپزشکی Fused Filament Fabrication و فناوری پرینتر سه بعدی دندانپزشکی PolyJet Photopolymer را مقایسه کرد.

آنها به این نتیجه رسیدند که دقت پرینتر سه بعدی PolyJet  بهترین است، پس از آن پرینتر سه بعدی DLP و سپس بقیه.

پرینتر سه بعدی PolyJet از نظر درستی بهترین بود و پس از آن پرینتر سه بعدی SLA، پرینتر سه بعدی DLP و آخرین پرینتر سه بعدی Fused Filament Fabrication قرار گرفتند.

در همان سال، دو مطالعه مختلف وجود داشت که دقت فناوری های پرینتر سه بعدی را با استفاده از پرینترهای سه بعدی PolyJet و پرینترهای سه بعدی DLP در مقایسه با مدل های سنگ دندان ارزیابی کردند. مطالعه براون و همکاران.

اولین مطالعه در آن سال بود، و آنها به این نتیجه رسیدند که از نظر آماری تفاوت معنی‌داری بین دو پرینتر و قالب‌های دندانی وجود دارد، اما از نظر بالینی تفاوت معنی‌داری وجود نداشت.

مطالعه دوم توسط پارک و همکاران انجام شد و آنها به این نتیجه رسیدند که مدل سنگ نسبت به دو مدل پرینتر قابل اعتمادتر است .

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت کاتالوگ و همچنین سفارش خرید تماس حاصل فرمایید.

09120420327 – 04134245769

مقایسه پرینت DLP و LCD در پرینتر دندانپزشکی

در سال 2020، پریرا و همکاران. تفاوت در دقت بین پرینترهای سه بعدی DLP، Fused Filament Fabrication و PolyJet Photopolymer را ارزیابی کرد.

نتایج آنها نشان داد که پرینتر سه بعدی PolyJet Photopolymer بهترین دقت را نشان می دهد و به دنبال آن DLP قرار دارد.

در نهایت، در همان سال، Akyalcin S. et al. فناوری پرینت سه بعدی DLP، SLA و PolyJet Photopolymer را مقایسه کرد. آنها به این نتیجه رسیدند که پرینترهای سه بعدی DLP و PolyJet Photopolymer دارای دقت یکسانی در پرینت مدل های دندانی هستند.

در ژانویه 2022، Giudice و همکاران دقت پرینت مدل های دندانی را توسط پرینترهای ال سی دی سه بعدی سطح ابتدایی که با پرینترهای سه بعدی SLA مقایسه کردند، ارزیابی کرد.

آنها تصمیم گرفتند ارتفاع لایه را نیز ارزیابی کنند و به همین دلیل مدل ها را در دو تنظیم ارتفاع لایه مختلف (50 میکرومتر و 100 میکرومتر) پرینت کردند.

نتایج آنها نشان داد که پرینترهای سه بعدی LCD سطح پایه از نظر صحت و دقت به اندازه پرینترهای سه بعدی SLA دقیق نیستند.

تنظیم ارتفاع لایه بر دقت پرینت تأثیر نمی گذارد. در نهایت، آنها دریافتند که پرینترهای سه بعدی LCD سطح ابتدایی بر نتایج بالینی تأثیری ندارند .

در همان سال و به طور مشخص تر، در جولای 2022، Venezia et al. دقت چهار فناوری مختلف پرینت سه بعدی را مقایسه کرد. آنها از یک پرینتر سه بعدی DLP، یک پرینتر سه بعدی LCD سطح اولیه و دو پرینتر سه بعدی SLA استفاده کردند.

نتایج آنها نشان می‌دهد که پرینتر LCD با ارزیابی صحت و دقت این فناوری‌ها در مدل‌های پرینت نزدیک به مقدار آستانه بالینی عمل می‌کند. آنها پیشنهاد کردند که پرینتر LCD سطح ابتدایی باید با احتیاط برای تولید تراز روشن استفاده شود  .

نتایج مطالعه حاضر نشان می دهد که پرینترهای سه بعدی مبتنی بر فناوری پرینتر سه بعدی DLP می توانند نتایج دقیق تری نسبت به پرینترهای سه بعدی مبتنی بر فناوری پرینت سه بعدی LCD از نظر پرینت مدل های دندانی ایجاد کنند.

در این مطالعه، ما از Flashforge Focus 9.25 6K، یک پرینتر سه بعدی LCD، و Flashforge Hunter، یک پرینتر سه بعدی DLP استفاده کردیم. Flashforge Hunter از نظر صحت و دقت بهترین عملکرد را داشت.

شایان ذکر است که اگرچه پرینتر سه بعدی DLP از نظر دقت عملکرد بهتری داشت، اما نتایج دقت هر دوی این پرینترها نشان می‌دهد که پرینت آنها تأثیر منفی بر نتیجه بالینی ارتودنسی نخواهد داشت.

مدل های دندانی عمدتاً برای تشخیص ارتودنسی و ساخت دستگاه های ارتودنسی استفاده می شود.

به طور خاص، و از آنجایی که از نظر دقت حساسیت بیشتری دارند، تا زمانی که خطای دستگاه برابر یا کمتر از 0.25 میلی متر باشد، می توان دستگاه های ارتودنسی را با دقت ساخت این به این دلیل است که مقدار آستانه پذیرش بالینی برای ایجاد حرکت ارتودنسی با استفاده از الاینرها، که یک دستگاه بسیار حساس برای ساخت است، 0.25 میلی متر است.

این توسط مطالعات قبلی ثابت شد که نشان می‌داد حداکثر حرکت دندان در هر تراز بین 0.25 تا 0.30 میلی‌متر است. در نتیجه، پرینترهای سه بعدی باید مدل‌های دندانی با خطاهای دقت کمتر از این محدوده را برای ساخت الاینرهای ارتودنسی تولید کنند.

با در نظر گرفتن این موضوع، مدل های پرینت شده از پرینترهای سه بعدی DLP یا LCD قطعاً منجر به ساخت یک دستگاه دقیق می شود. در نهایت، تفاوت مهم بین این دو پرینتر اندازه صفحه پلیت است.

صفحه پلیت پرینتر سه بعدی DLP بسیار کوچکتر از پرینتر سه بعدی LCD است. این منجر به تولید کمتر مدل های پرینت شده با یک پرینت با پرینتر سه بعدی DLP نسبت به پرینتر سه بعدی LCD می شود.

منبع : NCBI

مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *