کاربرد اسکنر سه بعدی دندان در دندانسازی و دندانپزشکی

فهرست مطالب

کاربرد اسکنر سه بعدی دندان در دندانسازی و دندانپزشکی

مقدمه بر شناخت اسکنر سه بعدی دندان سازی

اسکنر سه بعدی دندان فن آوری اسکن سه بعدی برای تبدیل یک مدل فیزیکی به فایل طراحی دیجیتال سه بعدی به کمک کامپیوتر (CAD) استفاده می شود. 

این خروجی دیجیتال به خوبی برای طراحی و ساخت قطعات سفارشی از طریق فناوری‌های ساخت افزودنی (CAM) استفاده می‌شود.

این مطلب ابتدا سعی می‌کند انواع مختلف فناوری‌های اسکن را شناسایی کند و سپس مراحل لازم برای ایجاد طراحی و ساخت ایمپلنت دندانی را با استفاده از اسکنر سه بعدی دندان انجام دهد.

 تعداد زیادی از مقالات تحقیقاتی مرتبط در مورد کاربردهای اسکنر سه بعدی در دندانپزشکی از طریق Scopus شناسایی شده و با استفاده از bibliometrics تجزیه و تحلیل شده است. 

این تجزیه و تحلیل نشان دهنده روند رو به افزایش تحقیقات در مورد کاربردهای اسکنر سه بعدی دندان در زمینه دندانسازی و دندانپزشکی است.

 کاربردهای مختلف این فناوری در زمینه دندانپزشکی مورد بحث قرار می گیرد و مشاهده می شود که این فناوری یک نوآوری در تجهیزات دندانپزشکی برای لابراتوار دندانسازی و مطب یا کلینیک دندانپزشکی ایجاد می کند.

 دندانپزشک می تواند از مزایای این فناوری برای طراحی دندان، تاج، دندان مصنوعی، روکش و الاینرهای سفارشی استفاده کند. مدل های دیجیتال سه بعدی همچنین در آموزش دندانپزشکی برای درک بهتر و تمرین آناتومی دندان استفاده می شوند.

همزمان با اسکن پروتز کامل بیمار، ساخت مستقیم آن با استفاده از فناوری CAM، پروتزهایی را تولید می کند که مستقیماً در دهان بیمار قرار می گیرد. این به کاهش پیچیدگی و زمان چرخه تولید کمک می کند.

 به نظر می‌رسد فناوری‌های اسکن سه‌بعدی پتانسیل تعیین موقعیت دندان مصنوعی و حفظ و بهبود پروتز در ایمپلنت‌های دندانی موجود را دارند.

معرفی اسکنر سه بعدی دندان

لابراتوارهای دندانسازی و مطبهای دندانپزشکی به سرعت در حال حرکت به سیستمها و فرآیندهای دیجیتال منجمله اسکنر دنتال، CAD و فناوری های مختلف تولید افزودنی هستند.

 اسکنر سه بعدی دندان داده های آناتومی دندانی منحصر به فرد بیمار را گرفته و به فایل CAD دیجیتال سه بعدی تبدیل می کند. این فایل به راحتی توسط فناوری های ساخت قابل میلینگ/پرینت است. 

سطح ارتباط بین دندانپزشک و بیمار را بهبود می بخشد. یک مدل اسکن سه بعدی توسط این فناوری می تواند به تکنسین در بهبود روش درمان کمک کند. 

در دندانپزشکی، اسکنر سه بعدی دنتال داده ها را با تاباندن منبع نور بر روی جسم مانند دندان ها، قوس های دندانی و اسکن بادی ایمپلنت می گیرد.

در روشهای ستنی برای اندازه گیری دقیق معایب بسیاری وجود دارد، مانند محدود کردن جسمی که میخواهیم اندازه گیری کنیم به اندازه، شکل منظم و … همچنین این روشها دردسرسازتر، پر زحمت و وقت گیرتر هستند.

 با این حال، فناوری های اسکن سه بعدی می توانند اشیاء پیچیده را با مزایای بیش از حدی مانند ایمنی، سرعت بالا و دقت اسکن کنند.

دندانپزشک ها در طول جراحی برای درمان نیاز به تصویر واضح و مختصر دارند. اسکنر سه بعدی دندان سریع‌تر و راحت‌تر چند عکس را می‌گیرند و با هم ادغام می‌کنند تا یک مدل سه بعدی دیجیتال کامل را تشکیل دهند.

 این دستگاه در فناوری خود از دوربین و پروژکتور بهره می برند که با تابش یک نور ساختار یافته و برداشتن شاتهای عکاسی مداوم و ادغام آنها یک شی را در قالب دیجیتال سه بعدی نشان می دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مشخصات اسکنر سه بعدی مطالعه بفرمایید

اسکنر سه بعدی دندانپزشکی دستگاهی هستن که مدل سه‌بعدی دیجیتال را از اشیاء سه‌بعدی واقعی به‌طور مؤثر در زمان کمتر و با هزینه مقرون به صرفه ایجاد می‌کند.

 آنها دارای دقت بالا، هزینه اسکن مقرون به صرفه راحتی استفاده برای تولید یک فایل رنگی سه بعدی از شیء است. 

در حال حاضر فناوری اسکن سه بعدی در بسیاری از زمینه ها از جمله در زمینه های آموزشی، پزشکی، طراحی که به ایجاد طرحی برای ساخت نمونه اولیه کمک می کند، در حال رشد است. 

در طراحی، ساخت و بازرسی قطعات، نقش اصلی را برای سطوح پیچیده ایفا می کند. 

برای مهندسی معکوس و بازرسی، یک اسکنر سه بعدی دندان ابزار مفیدی است زیرا به زمان کمتری برای گرفتن داده های دیجیتالی نیاز دارد.

 

کاربرد اسکنر سه بعدی دندان در دندانسازی و دندانپزشکی

کاربرد اسکنر سه بعدی دندان در دندانسازی

در دندانپزشکی، سفارشی سازی ضروری است، زیرا داده های همه انسان ها یکسان نیست. ما باید فناوری‌های مختلف اسکن را شناسایی کرده و با استفاده از اسکنر سه بعدی دندان، یک مدل فیزیکی دندانپزشکی سه بعدی ایجاد کنیم. 

این مطلب در خصوص سهم کاربرد اسکن سه بعدی در دندانپزشکی را بررسی می کند.

اسکنر سه بعدی دنتال مزایای مختلفی در دندانپزشکی دارد. تاج، ایمپلنت ها و پل ها را در زمان و هزینه کمتری به طور موثر طراحی می کند. 

مزایای مختلف اسکنر سه بعدی دنتال در دندانپزشکی به شرح زیر است:

  • تولید سریع با طراحی سفارشی
  • آرامش برای بیمار
  • بهره وری زمان و هزینه
  • کاهش ریسک
  • برنامه ریزی موثر برای رویه درمان و کشف ساده ترین روش درمان
  • ارتباط بهتر
  • یادگیری بهبود یافته است
  • آناتومی دندان را از زوایای مختلف می توانید ببینید
  • افزایش درصد موفقیت درمان

مدل دیجیتال سه بعدی اسکن شده توسط دستگاه اسکنر سه بعدی دنتال اطلاعات کامل و بهتری را در اختیار دندانپزشک و جراح قرار می دهد. 

این مدل اسکن شده سه بعدی با استفاده از نرم افزار های طراحی مختلف تبدیل به روکش نهایی مورد نظر شده و به راحتی با فناوری های مختلف ساخت مانند پرینترهای سه بعدی دنتال و یا میلینگ دنتال قابل ساخت هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت کاتالوگ و همچنین سفارش خرید تماس حاصل فرمایید.

09120420327 – 04134245769

کاربردهای عمده اسکنر سه بعدی دندان در دندانپزشکی

دندانپزشکهای متخصص به دلایل مختلف نیاز به تهیه یک تصویر دیجیتالی از دهان بیمار دارند. 

اکنون اسکنرهای سه بعدی داخل دهانی در دسترس هستند که اسکن کل دهان بیمار را در چند دقیقه انجام می دهند و با استفاده از این تکنیک، بهترین مدل ممکن از دندان ها، پروتز فک و صورت سیلیکونی و روکش های سرامیکی با دقت بالا و … ساخته می شوند.

 استفاده از اسکنر های سه بعدی دنتال به دندانپزشک و جراح کمک می کند تا هر گونه ایمپلنت و سیستم دندانی را طراحی و تولید کند. در دندانپزشکی، نتایج درمان بیمار را بهبود می بخشد و برای برنامه ریزی قبل از عمل، آموزش، طراحی سفارشی و انجام عملیات قابل اطمینان استفاده می شود و در نتیجه درک بهتری برای جراح و بیمار فراهم می کند.

اسکن سه بعدی یک تکنیک نوآورانه برای طراحی سفارشی ایمپلنت های دندانی و سایر ابزارهای دندانی با استفاده از انواع مختلف نرم افزار است. 

تاج های دندان، بریج ها، الاینرهای ارتودنسی و سایر دستگاه ها و ابزارها را بر اساس نیاز بیمار به طور موثر طراحی/بازطراحی می کند.

 اصل یک دستگاه اسکنر سه بعدی دندان شبیه به یک دوربین است.

 در اینجا در این فرآیند، چندین تصویر با هم ترکیب می شوند تا یک مدل سه بعدی دیجیتالی را تشکیل دهند. این فناوری نقش اساسی در تحقیق و توسعه ایمپلنت ها و ابزارهای دندانپزشکی ایفا می کند.

 اسکن سریع و مدل سازی بعدی CAD، سازگاری با تجزیه و تحلیل نرم افزار و ادغام با دستگاه چاپ فوق العاده است که نتایج بیمار و قابلیت اطمینان کلی فرآیند را بهبود می بخشد.

فناوری‌های اسکن سه بعدی به راحتی به بازسازی دندان‌های بیماران، فک‌ها و سایر دستگاه‌های دندان‌پزشکی دقیقاً مانند یک دستگاه اصلی کمک می‌کنند.

 یک جراح می تواند ابزارها و کاشت ها را در هر زمان در نرم افزار طراحی دیجیتال به روز کند. زمان عمل را کاهش می دهد و برنامه ریزی بهتری را قبل از عمل جراحی پیچیده فراهم می کند. 

مدل اسکن شده سه بعدی برای آموزش دانشجویان پزشکی با نشان دادن بهتر آناتومی داخلی و خارجی استفاده می شود.

مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمایشگاه