فهرست بستن

اسکنر سه بعدی دنتال چیست؟

فهرست مطالب

اسکنر سه بعدی دنتال چیست؟

اسکنر سه بعدی دنتال لابراتواری چیست؟ دستگاهی است که می تواند مدل سه بعدی کستهای گچی سنتی و ایمپرشن را گرفته و آن را به قالب دیجیتال تبدیل کند.

اسکنر سه بعدی دنتال در واقع کلید اصلی ورود به دنیای دیجیتال (دندانپزشکی و دندانسازی دیجیتال ) هستند.

یک اسکنر سه بعدی دنتال خوب می تواند به بهبود کیفیت تولیدات یک لابراتوار دندانسازی کمک کند و باعث تولید محصولاتی با کیفیت و دقیق مانند روکش دندان، دندان مصنوعی و … بشود، حال اینکه اگر از یک اسکنر سه بعدی مناسب و خوب استفاده نکنید نتیجه کار رضایت بخش نخواهد بود و فرایند اسکن می تواند طولانی شود و چندین بار تکرار شود و حتی نیاز به کار مجدد باشد.

اسکنر سه بعدی دنتال دسکتاپ چیست؟

نقطه شروع کار CAD/CAM در لابراتوارهای دندانسازی و بخش کلیدی دندانپزشکی دیجیتال استفاده از اسکنرهای سه بعدی است که با استفاده از دوربین ها و پخش نور بر روی جسم، اشکال سه بعدی را ثبت می کنند و سپس نتیجه را به رایانه منتقل می کنند.

اسکنر سه بعدی دنتال

نحوه انتخاب اسکنر سه بعدی دنتال لابراتواری و نکات مهم

تعدادی ویژگی وجود دارد که هنگام انتخاب بهترین گزینه اسکنر سه بعدی برای لابراتوار خودمان بایستی در نظر بگیرید. ، از جمله سرعت اسکن و امکانات ویژه و خاص هر اسکنر مانند دقت زیاد،خدمات پس از فروش طولانی مدت، اشتراک سالیانه نرم افزارها، سیستم بسته یا باز برای اسکنر که اجازه دهد با دیگر تجهیزات سه بعدی مانند میلینگها و پرینترهای سه بعدی ارتباط بگیرد یا نه که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

برای کسب اطلاعات بیشتر کاربرد اسکنر سه بعدی دندان در دندانسازی و دندانپزشکی مطالعه بفرمایید

بودجه مالی:

بهتر است در ابتدا برای خرید یک اسکنر سه بعدی دنتال بودجه ای تعیین کنید و به نسبت آن اقدام به انتخاب اسکنر کنید، همانطور که می دانید اکثر اسکنرهای سه بعدی نیاز به پرداخت اشتراک سالیانه برای استفاده از نرم افزار و یا امکانات خاص اسکنر ندارند، ولی تعداد کمی از اسکنرها شامل این هزینه ها می شوند که آنها را به عنوان هزینه های پنهان می شناسیم. پیشنهاد می کنیم دستگاه مورد نظر خود را بر اساس بودجه تخصیص یافته و هزینه های پنهان و آشکار انتخاب کنید.

استفاده بلند مدت و قابلیت ارتقا نرم افزاری اسکنر سه بعدی دنتال:

بالطبع شما با خرید یک اسکنر سه بعدی دنتال می خواهید نه تنها برای کارهای فعلی لابراتوار شما که برای کارهای آتی شما نیز بتواند خدمات ارائه دهد و مشکلات پیش روی شما را نیز برطرف نماید. توصیه ما این است به پیشرفت کاری خود فکر کنید و آینده کاری کلینیک و یا لابراتوار خود را نیز در نظر بگیرید و دستگاهی را انتخاب کنید که قابلیت آپدیت و اضافه شدن افزونه ها را داشته باشد.

منبع نور:

اسکنرهای سه بعدی می‌توانند بر اساس فناوری‌های مختلفی ساخته شوند و هر نوع دارای ویژگیهای مخصوص خود است. اکثر اسکنرهای آزمایشگاهی موجود در بازار از “نور ساختاریافته” استفاده می کنند – نوری که بر روی جسم پخش می شود و با هر بار پخش نور چند شات عکس توسط دوربین ها گرفته می شود. تعداد کمی از اسکنرها نیز هنوز از نور لیزر استفاده می کنند.

در تکنولوژی “نور ساختار یافته” پروژکتور الگویی از نور را برای اسکن روی جسم پخش می کند. یک یا چند سنسور (یا دوربین) که کمی از پروژکتور فاصله دارند، به شکل الگوی نور نگاه می کنند و فاصله هر نقطه در میدان دید را محاسبه می کنند.

 

اسکنر سه بعدی دنتال

تحقیق در خصوص دستگاهها و مقایسه آنها با یکدیگر

علاوه بر پرسیدن از اطرافیان و کاربرهای دستگاههای مختلف، متناسب با نیازو کارهای خود سعی کنید دستگاهها را مقایسه کرده و اگر امکان بررسی دستگاه از نزدیک وجود دارد حتما انجام دهید و در غیر اینصورت از شرکت تامین کننده علاوه بر دریافت توضیحات تکمیلی و کاتالوگ درخواست نسخه نمایشی و یا زنده داشته باشید.

اسکنرهای لیزری با پرتاب کردن یک خط لیزری بر روی یک جسم و سپس گرفتن انعکاس آن توسط حسگرها کار می کنند. از آنجایی که حسگرها در فاصله مشخصی از منبع لیزر قرار دارند، اندازه گیری نقطه دقیق را می توان با محاسبه زاویه بازتاب نور لیزر انجام داد.

 

اسکنر سه بعدی دنتال

دقت:

اسکنر سه بعدی دنتال تا سطح دقت بین 4 تا 15 میکرون اسکن خواهند کرد. دقت اسکنرسه بعدی رومیزی LS100 هشت میکرون است که برای نیازهای روزانه ساخت روکشهای دندانی و بریجها، دقت 10 میکرون قابل قبول است. هنگام اسکن ایمپلنتها یا فول آرچ ، دقت بالاتری مطلوب است. برخی از سازندگان بر روی اندازه مگاپیکسل دوربین های موجود در اسکنر به عنوان منبع دقت تمرکز می کنند، اما این  مساله تا زمانی درست است که داده های بیشتر گرفته شده حین اسکن، منجر به کسب اطلاعات مفید شود که در غیر اینصورت فقط روند اسکن را کندتر خواهد کرد.

سرعت و کیفیت همزمان در اسکنر سه بعدی دنتال

سرعت یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که باید هنگام خرید اسکنر آزمایشگاهی در نظر بگیرید. با افزایش سرعت اسکن  ممکن ست کیفیت اسکن در اسکنرهای سه بعدی دنتال کاهش بیابد. بنابراین حفظ کیفیت بالای اسکن با افزایش سرعت اسکن در اسکنرهای سه بعدی دنتال خود مقوله ای است که باید همواره مد نظر شما باشد.

 

نرم افزار:

باید در نظر بگیرید که اسکنری که قصد خریداری آن را دارید دارای سیستم باز یا بسته است و فرمت خروجی اسکنر چیست که در بیشتر اسکنرها STL، PLY و OBJ است.

کاربرد:

محدوده کاربردهای برنامه تعیین می کند که آیا اسکنر می تواند به راحتی در جریان کار شما استفاده شود یا خیر. به عنوان مثال، آیا اسکنر می تواند چند نوع کار را روی یک کست و در یک مرحله اسکن کند؟ اسکنر می تواند در یک مرحله چند دای را اسکن کند؟ و آیا اسکنر می تواند آرتیکولاتورهای بسیار بزرگ را اسکن کند؟

خدمات – گارانتی و پشتیبانی:

مانند تقریباً همه کالاها، کیفیت ساخت اسکنر می تواند بر دوام و طول عمر آن تأثیر بگذارد. اسکنرهای بهتر با قطعات با کیفیت بهتر ساخته می شوند که در طول زمان عملکرد قابل اعتمادتری را تضمین می کنند. ضمانت نامه استاندارد برای اسکنرها معمولاً یک سال است. در نهایت، پشتیبانی برای یک اسکنر مانند هر قطعه دیگری از تجهیزات فناوری دیجیتال مهم است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تامین کننده اسکنر شما تجربه و منابع لازم برای رسیدگی سریع به مشکلاتی را که با آن مواجه هستید را دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت کاتالوگ و همچنین سفارش خرید تماس حاصل فرمایید.

09120420327 – 04134245769

  • بودجه مالی
  • منبع نور
  • دقت عملکرد
  • نرم افزار 
  • کاربرد اسکنر 
  • خدمات – گارانتی و پشتیبانی

یک اسکنر سه بعدی دنتال خوب می تواند به بهبود کیفیت تولیدات یک لابراتوار دندانسازی کمک کند و باعث تولید محصولاتی با کیفیت و دقیق مانند روکش دندان، دندان مصنوعی و … بشود، حال اینکه اگر از یک اسکنر سه بعدی مناسب و خوب استفاده نکنید نتیجه کار رضایت بخش نخواهد بود و فرایند اسکن می تواند طولانی شود و چندین بار تکرار شود و حتی نیاز به کار مجدد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر